Vitamini in zdravilne rastline in njihova uporabnost v kozmetiki - Medisanus

Pojdi na vsebino

Glavni meni:

Vitamini in zdravilne rastline in njihova uporabnost v kozmetiki

Kozmetika

KOŽA IN VITAMINI


Vitamini spadajo skupaj z minerali v kategorijo mikrohranil.
So nujne organske snovi za človeško telo, saj znotraj celic omogočajo kemijske spremembe, ki so potrebne za proizvajanje energije. Izjemno pomembne so tudi za kožo, saj pomagajo ohranjati njeno zdravje in lepoto.

VITAMIN A ... OBNAVLJA


Retinol


VIRI: mleko, jajca, ribe, širokolistna zelenjava.

  • S spodbujanjem naravne sinteze kolagena preprečuje nastajanje gub.

  • Preprečuje škodo, ki jo povzročajo okoljski dejavniki in ohranja celovitost kože.

  • Z glajenjem plasti roževine odpravlja zadebeljenost in hrapavost.

  • Povrne tonus in odpornst.

  • Ohranja celovitost kože in zmanjša vpliv agresivnih čistilnih sredstev.




VITAMIN B5 ... VARUJE


Pantenolo v provitaminski obliki.


VIRI: matični mleček, pivski kvas.

  • Obnovi pravilno stopnjo vlažnosti kože.

  • Ponovno zažene metabolizem za proizvodnjo novih celic.

  • Izboljša videz vnete in rdeče kože z izjemnim blažilnim učinkom.

  • Postopoma izboljša stanje poškodovanih las in preprečuje cepljenje.

  • Izboljša prehranjevanje lasnega mešička in zmanjša izgubo vode.

  • Stabilizira pravilno stopnjo navlaženosti lasišča.




VITAMIN C ... POŽIVLJA

Askorbinska kislina


VIRI: paradižnik, kivi, agrumi.

  • Poenoti in učvrsti kožo ter uravnoteži tvorbo kolagena.

  • Pomaga pri procesu obnavljanja saj zmanjša delovanje prostih radikalov.

  • Regulira tvorbo melanina in poživi ten kože.

  • Spodbuja rast las, saj mikrocirkulacijo in kapilarno odpornost, ki lasnemu mešičku zagotavjla hranila.

  • Okrepi stene kapilar, saj izboljša adsorpcijo železa, ki je sestavni del las.

  • Varuje lasišče pred celičnimi poškodbami.




VITAMIN  E ... ŠČITI

Tokoferol


VIRI: olivno olje,  žitarice, suho sadje in zelenjava

  • Upošasni postopno tanjšanje kože in ohranj acelovitost kožnega tkiva.

  • Izboljša videz tena, saj optimizira preskrbljenost s kisikom.

  • Nevtralizira proste radikale in ščiti koži pred prezgodnjim staranjem.

  • Izboljša naravno zaščito kože ter preprečuje izsušenost in hrapavost.

  • Spodbuja izločanje strupov in optimizira preskrbljenost s kisikom.

  • Nevtralizira proste radikale, zaradi česar postane koža bolj vitalna in elastična.

  • Varuje stene kapilar pred agresivnimi zunanjimi vplivi, zaradi česar je koža bolj sijoča.

  • Deluje blažino in protivnetno.

  • Varuje folikel pred prostimi radikali, ki povzočajo prezgodnjo regresijo.




VITAMIN F ... OKREPI

Tvorijo ga esencialne maščobne kisline Omega-3  in Omega-6


VIRI: ribe, olivno olje, sojino olje, laneno olje, oreški in stročnice

  • Poveča vitalnost povrhnjice, in jo nahrani z njenimi glavnimi sestavnimi deli.

  • Zmanjša fiziološko izgubo vode.

  • Podpira elastičnost kože in vpliva na fluidnost celičnih membran.

  • Prispeva k pravilni keratinizaciji las.

  • Ohranja zdravje lasišča.





ZDRAVILNE RASTLINE


Kraljestvo rastlin je že od vedno neprecenljiv vir aktivnih snovi, ki opravljajo različne funkcije, od najenostavnejših do najzahtevnejših.
Danes imamo namreč na razpolago naravne sestavine, ki delujejo vlažilno, proti gubam, utrjevalno in ustvarjajo zaščitne sloje na koži.




Afriška kigelija               Kigelia africana extract

Afriška kigelija je sveto drevo za Afričane, zaradi njegovih številnih zdravilnih lastnosti. Raste predvsem v Senegalu in doseže tudi 10-15 m višine, njegove veje so zelo ukrivljene. Značilna lastnost tega drevesa so lesnati sadeži cilindrične oblike, ki so bogati s semeni in visijo iz drevesa kot klobase. Tej sadeži vsebujejo snovi, ki so kemijsko zelo podobne hormonom in zavirajo encim 5-alfa-reduktazo, ki je odgovoren za izpadanje las. Poleg tega vsebujejo flavonoide, ki spodbujajo mikrocirkulacijo in skrbijo za pravile vnos kisika in hranilnih snovi v lasni mešiček.




Akai          Euterpe oleracea


Akai je rastlina iz družine palm, ki raste samo v Amazonskem pragozdu.
Ima razne terapevtske lastnosti: bogata je s hranilnimi vlakni in hitro uravnava delovanje črevesja; vsebuje tudi velike količine vitaminov A, B, C, E, mineralnih soli in kovin, ki so potrebni za zdravje človeka, fitosterole,ki preprečujejo delovanje prostih radikalov ter antioksidante, ki upočasnijo staranje.




Aloe vera         Aloe barbadensis

Aloe vera (Aloe Barbadensis Miller) je rastlina iz družine Aloeacee, kateri ugaja vroče in suho podnebje.
Ta rastlina se uporablja v medicini že od antičnih časov.
Iz listov pridobivamo sok, ki je bogat s polisaharidi in sluzjo, manitolom in ksilitolom, aminokislinami, vitamini in antioksidanti.
Zaradi visoke vsebnosti sluzi in polisaharidov, ima izvleček edinstvene vlažilne lastnosti in obnavlja epitelij, saj na koži ustvari zaščitni sloj, ki oskrbuje povrhnjico z vodo, jo vlaži in preprečuje izgubo vode.
Vsebuje tudi polifenole, salicilate in sterole, ki blažijo kožna vnetja ali poškodbe.


Arnika           Arnica montana

Arnika (Arnica montana L.) zdravilna rastlina iz družine nebinovk. Razširjena je v Srednji Evropi in na območju visokih travnikov v Alpah in Apeninih, razveseljuje nas s svojo aromo in čudovitimi rumeno-oranžnimi ''skuštranimi'' cvetovi, ki se razprejo v prvih poletnih mesecih. Izvleček arnike pridobivamo iz cvetov. Iz kemijskega vidika vsebuje terpene, fitosterole, polisaharide, polifenole in flavonoide. Gorska arnika je poznana predvsem v tradicionalnem zeliščarstvu kot pomoč pri udarcih, mišičnih bolečinah in modric različne narave. Delovanje izhaja iz rdečilnega učinka, ki spodbuja cirkulacijo, omogoča resorpcijo modric in oskrbuje tkiva s kisikom. Izvleček se uporablja tudi v kozmetiki v izdelkih, ki spodbujajo in poživljajo kožo in lase. Pomaga obnoviti tonus in moč kože na obrazu, poveča elastičnost in povrne sijaj povrhnjici. Šibkim in brezvoljnim lasem povrne moč in vitalnost.


Azijski vodni popnjak      Centella asiatica

Azijski vodni popnjak, imenovan tudi ''tigrova trava'', je zdravilna rastlina, ki pripada družini kobulnic. Izvira iz Azije, raste pa tudi v Avstraliji in Afriki, predvsem na vlažnih in močvirnatih območjih.
Ima dvojno pomembno delovanje: ščiti ožilje in celi rane zaradi terpenov, ki jih vsebuje izvleček. Aktivne učinkovine ohranjajo tonus in elastičnost ožilja, spodbujajo drenažo tekočin celulita in blažijo zatekanje nog.





Babasu      Orbignya oleifera oil


Rastlina babasu izvira iz Brazilije, iz amazonskega pragozda. Njeni sadeži spominjajo na majhne kokosove orehe in so združeni v grozde. Iz teh majhnih orehov pridobivamo olje, ki ga že stoletja uporabljajo Brazilke za ohranjanje gladke in žametne kože. Olje babasu rastline je bogato z esencialnimi maščobnimi kislinami (omega-3 in predvsem omega-6), vsebuje pa tudi bolj dragoceno snov, ki ne saponificira in je bogato s steroli in tokoferoli (vitamin E). Babasu olje uporabljamo v kozmetiki zaradi njegovih antioksidantnih, blažilnih, mehčalnih in lubrikantnih lastnosti, ki so obogatene z lipidi. Obnovi maščobni sloj kože, jo ohranja mehko in gladko ter jo hkrati zaščiti. Regenerira in revitalizira kožo.


Bakopa        Bacopa monniera extract



Bakopa monniera (iz družine črnobinovk) je plazilka, ki raste v Indiji na vlažnih in močvirnatih območjih. Že pred tri tisoč leti so jo uporabljali za izboljšanje spomina, v antičnih ajurvedskih zapisih iz leta 800 pred našim štetjem so opisane njene značilnosti in se jo priporoča učencem in študentom za boljše pomnjenje dolgih himn v vedskem jeziku.
V kozmetiki jo uporabljamo zaradi blažilnih in protivnetnih lastnosti. Poleg tega je bogata z antioksidanti in ščiti kožo in lase pred prostimi radikali in oksidacijo.


Bambus             Bambusa vulgaris extract



Rastline, ki jih s skupnim imenom imenujemo bambus sodijo v družino trav z več kot 75 rodovi in 1200 vrstami. Bambusi izhajajo iz tropskih in subtropskih območij Daljnega Vzhoda, zlasti iz Kitajske in Japonske, avtohtone sorte pa najdemo tudi v Afriki, Oceaniji in Ameriki. So močna zimzelena drevesa. Izvlečki bambusa se uporabljajo v kozmetični industriji pri proizvodnji krem in losjonov. Limfa vsebuje aminokisline, vitamine in številne mineralne soli, med katerimi je tudi silicij. Uporablja se ga zaradi mehčalnih, osvežilnih in poživljajočih učinkov, kožo pa zaščiti tudi pred zunanjimi dejavniki.


Bela lilija              Lilium candidum extract


Lilium candidum je najpomembnejša med lilijami, izvira iz Male Azije in se jo že od starodavnih časov goji kot okrasno rastlino v sredozemskem območju. Izvlečki bele lilije imajo bioaktivne lastnosti, ki blažijo in mehčajo kožo, delujejo protivnetno zahvaljujoč sluzi z vlažilnim in zaščitnim delovanjem, tanini delujejo adstringentno, steroli pa imajo blažilen protivnetni učinek. Poleg tega vsebuje flavonoide z veliko antioksidacijsko močjo, ki ščitijo ožilje. V kozmetiki se uporablja za pomirjanje rdečice, opeklin in ran ter v primeru kožnih bolezni, ekcemov, srbečice. Primerna je v dnevnih kremah za zaščitni, pomirjevalni in vlažilni učinek.



Borovnica             Vaccinium myrtillus


Borovnica (Vaccinium myrtillus L.) je grmičasto drevo iz družine vresnic. Najdemo ga v Evropi in Severni Ameriki. Sorta Vaccinium se v Italiji nahaja samo na severu in v gorovju srednje Italije. Sadeži vsebujejo tanine, anticiane in vitamine, predvsem vitamin C, zaradi česar je borovnica močan antioksidant in adstringens, ki ščiti mikrocirkulacijo. Antociani iz borovnice varujejo in krepijo stene kapilar in ven, izboljšajo mikrocirkulacijo kože in pomagajo zmanjševati edeme in otekline. Spodbujajo izločanje vode iz tkiv,
zaradi česar so odlična pomoč pri preprečevanju celulita. Poleg tega vsebuje izvleček borovnice alfa-hidro kislino, ki nežno odstranjuje mrtve celice, gladi površino in spodbuja obnovo celic v najglobljih plasteh kože. Koža je gladka in homogena, z zmanjšanim videzom pomarančne kože.


Chlorella     Chlorella pyrenoidosa extract



Chlorella je enocelična alga, ki raste na površini jezer. Vsebuje beta karoten, vitamine in aminokisline. To je osnovna sestavina za celični metabolizem, ki omogoča sintezo beljakovin. Chlorella ščiti vlakna kolagena in elastina, ki so sestavni del kože, pred encimi, ki so odgovorni za njihovo propadanje.
Ta alga je bogata z mineralnimi solmi in morskimi mikrohranili, ki krepijo celice in spodbujajo celični metabolizem. Izvleček alge chlorella kožo regenerira in ji povrne minerale, pomembno sodeluje pri ohranjanju strukture in funkcionalnosti kože. Izvleček chlorelle pomaga obnoviti povrhnjico, spodbuja mikrocirkulacijo in ščiti kožo pred UV žarki.


Cimet            Cinnamomum zeylanicum extract


Cimet je majhno zimzeleno drevo, visoko 10–15 cm in izvira iz Šri Lanke. Cimet ima tisočletno zgodovino: omenjajo ga v Svetem pismu, v Exodusu; uporabljali so ga stari Egipčani za balzamiranje, omenja se ga tudi pri Starih Grkih in Rimljanih. Za razliko od drugih rastlin se ta začimba ne pridobiva iz semen ali sadeža, temveč iz stebla in vejic, ki, potem ko se jim odstrani zunanjo plast in se jih obdela, dobijo tipičen videz majhnega zavitega pergamenta rjave barve. Ta začimba ima največjo antioksidacijsko moč. Navadno se jo uporablja proti podhlajenosti, bakterijam in krčem, uporablja pa se tudi zaradi poživljajočega in stimulativnega učinka na mikrocirkulacijo kože. Pomaga v izdelkih za preprečevanje izpadanja las, saj obnovi mikrocirkulacijo lasišča, izboljša preskrbljenost s kisikom lasnega mešička in izboljša njegovo delovanje.


Cvetni listi vrtnice           (Rosa Centifolia Flower Water)


Vrtnica (Rosa Centifolia L. Miller) iz družine rožnic (Rosaceae) je rastlina, pri kateri obstaja približno 150 vrst, številne varietete z neskončnim številom hibridov in ki prihaja iz Evrope in Azije. Po predvidevanjih izhaja iz Evrope in Zahodne Azije, obširno pa jo gojijo po celem svetu.
Pri tej rastlini se uporablja cvet, ki vsebuje visoko količino pektina in flavonoidov. Vsebuje tudi visoko cenjeno esencialno olje, ki se uporablja pri pripravi kozmetičnih preparatov.
Med destilacijo esencialnega olja iz cveta vrtnic pridobivamo tudi destilirano rožno vodo, ki kožo pomirja in sveži in se v kozmetični industriji uporablja za občutljivo kožo, nagnjeno k rdečici ter pri losjonih za čiščenje vseh vrst kože.
Deluje tonično, oža pore in ima dekongestivni učinek, kožo osveži, epidermi pa povrne bleščeč videz.


Čebelji vosek        Cera alba



Čebelji vosek je trdna snov, ki jo proizvajajo čebele in se začne z medom. Čebela izloča vosek in z njim izdela satje, tipično celico, kjer matica odloži jajčeca.
Surov čebelji vosek se kasneje prečisti in zbledi, s čimer dobimo beli vosek, ki se v kozmetiki in farmaciji uporablja zaradi njegovih hranljivih lastnosti.
Kozmetične lastnosti čebeljega voska poznamo že tisočletja.
V kozmetiki in farmaciji ga široko uporabljamo zaradi mehčalnih lastnosti in sposobnosti tvorjenja zaščitnega sloja. Koristen je za nego suhe in vnete kože s slabim hidrolipidnim slojem. Pomaga obnoviti kožne lipide, s čimer koža obnovi lastno fiziološko zaščito.


Česen
      Allium sativum L.


Česen je gojena čebulnica, ki spada v družino lilijevk.
Zaradi njegovih zdravilnih, hranilnih in aromatskih lastnosti spada med neprecenljive rastline.
Poleg oligoelementov in mineralnih snovi vsebuje tudi vitamine C, B1, B2 in PP.
Česen pomaga pri revmatskih bolečinah, bronhitisu, črevesnim glistam, vročini in visokemu krvnemu pritisku.
Pogosto se uporablja v kombinaciji s ferulo pri negi suhih in brezvoljnih las.


Črni ribez       Ribes nigrum extract

Je rastlina iz družine kosmuljevk (Grossulariaceace), ki spontano raste na gozdnatih, vlažni in gorskih predelih severne in srednjevzhodne Evrope in se  zaradi svojih sadežev pogosto tudi goji.
Iz semen črnega ribeza pridobivamo olje, za katerega je značilna visoka vsebnost esencialnih maščobnih kislin. Olje iz ribezovih semen je še posebno pomembno, ker je odličen vir omega-6 in omega-3 maščobnih kislin. Poleg navedenih vsebuje tudi sestavine z antioksidativnim delovanjem, predvsem vitamin C, katerega količina v 100 g ribeza skoraj za 3x presega dnevno priporočeno količino. Vsebuje tudi flavonoide in antocitane, ki delujejo antioksidativno in blažilno ter spodbujajo mikrocirkulacijo.
Olje, pridobljeno iz semen črnega ribeza je izjemno primerno za kozmetične izdelke, namenjene zaščiti in revitalizaciji kože oz. za preprečevanje ali zaviranje znakov staranja kože.


Divja orhideja    Orchis mascula extract

Orchis mascula L. je rastlina, ki spada v družino orhidejevk in je razširjena je po vsej Evropi, od Portugalske do Kavkaza, od Severne Afrike do Bližnjega Vzhoda vse do Irana.
Čebulni zvarek orhideje so antična ljudstva nekdaj uporabljala za blaženje vnetij ali kot energetski napitek. Ta skrivnostna roža je simbol čiste lepote, saj je orhideja od vedno predstavljala podobo ženske in njene popolnosti.
Iz listov te skrivnostne rastline pridobivamo polifenole in flavonoide z antioksidacijskim delovanjem, iz čebule pa izvlečemo polisaharide z vlažilnimi in zaščitnimi lastnostmi. Izvleček te rastline je dragocena aktivna učinkovina v dermokozmetiki, saj mehča in vlaži kožo ter deluje proti znakom staranja, uporablja se v vlažilnih in zaščitnih kremah za obraz, ki poživijo kožo in ji povrnejo prožnost.


Ginko biloba               Ginkgo biloba extract


Izvleček ginka (Ginkgo biloba L., družina Ginkgoaceae) se pridobiva iz listov ginko bilobe, ki je starodavno, legendarno drevo, staro več kot 250 milijonov let. Danes je ginko biloba razširjen na območjih z zmernim podnebjem kot okrasno drevo v parkih in mestnih drevoredih. Ginko uravnava delovanje ožilja, krepi odpornost kapilar, aktivira celični metabolizem in izboljša menjavo plinov med celicami. Je odličen tkivni antioksidant in deluje proti prostim radikalom, ki škodujejo celičnim membranam in tkivom. V kozmetiki se ginko biloba uporablja za uravnavanje izločanja sebuma in pomaga suhi koži brez življenja. Poživlja lasišče in izboljša videz kože, spodbuja mikrocirkulacijo lasnega mešička, ki bolj učinkovito prejema hranila, kar okrepi lase in pomaga preprečevati izpadanje.


Ginseng         Panax ginseng root extract


Ginseng (Panax ginseng iz družine Araliaceae) je trajnica in izvira iz Daljnega Vzhoda, ekstenzivno ga gojijo na Kitajskem, v Koreji, na Japonskem, v Rusiji in Ukrajini. Je pravi vir mladosti in čudežno zdravilo brez primere. Za Kitajce ima ginseng vse možne terapevtske, preventivne, zdravilne in energetske lastnosti. Ginseng je poznan že tisočletja, pojavlja se v najstarejših medicinskih zapisih že od začetka našega štetja. Vsebuje veliko količino poživljajočih aktivnih učinkovin. Poleg tega vsebuje vitamine iz skupine B, vitamine C, E, K, folno kislino, esencialna olja, nasičene maščobne kisline, minerale, tanine in fitosterole. Poleg znane sposobnosti višanja energije in preprečevanja utrujenosti so številne študije dokazale, da ginseng spodbuja tudi mikrocirkulacijo in rast las. Poživlja tkiva in lasem podarja sijaj. Uporablja se ga tudi za okrepitev in povečanje elastičnosti suhe kože z gubami.


Granatno jabolko       Punica granatum extract

Granatno jabolko je drevo iz družine granatovcev. Izvira iz območja, ki sega od Irana do območja Himalaje v severni Indiji. Granatno jabolko je bilo od nekdaj simbol plodnosti zaradi velikega števila semen (približno 600), ki jih vsebuje. Pri nekaterih ljudstvih so ga neveste uporabljale za napovedovanje števila otrok in še danes predstavlja odprt sadež granatnega jabolka pri azijskih ljudstvih obilje in srečo. Iz semen tega sadeža pridobivamo olje, ki je posebej bogato z nenasičenimi maščobnimi kislinami, betakarotenom, vitaminom C in vitaminom E, kar je idealna mešanica vlage in hranil za kožo. Zaradi teh sestavnih delov, ki so združeni s številnimi polifenoli, je izvleček učinkovito blažilno sredstvo proti staranju v kozmetičnih izdelkih. Te lastnosti so posledica antioksidacijskega delovanja aktivnih učinkovin, ki jih vsebuje izvleček, ki ščitijo kožo pred škodljivimi prostimi radikali in UV sevanjem ter preprečujejo razpadanje kolagena, ki je sestavni del kože in osnova za tonus in strukturo kože.


Grško seno             Trigonella foenum-graecum extract


Grško seno (Trigonella foenum-graecum L.) spada v družino metuljnic in prihaja iz Bližjega Vzhoda in Severne Amerike. Prilagojeno je na suho podnebje in je razširjeno v širokem pasu od Maroka do Egipta, Perzije, Indije in Kitajske. Izvleček semen grškega sena je predvsem bogat s sluzjo, to je snov, ki lahko tvori zaščitni sloj na koži, preprečuje izgubo vlage in jo ohranja elastično, mehko in svilnato. Primerna je v dnevnih in nočnih kremah za uravnavanje pravilne stopnje navlaženosti kože.


Gvarana                Paullinia cupana seed extract


Gvarana (Paullinia cupana Kunth.) je zimzelena plezalka, ki izvira iz amazonskega pragozda in spada v družino sapindovk. Zanimiv je sadež te rastline; ko ga odpremo sta barva in oblika podobni očesu, kar je botrovalo nastanku veliko mitov in legend. Gvarana je rastlina dolgega življenja, po celemu svetu je znana zaradi sposobnosti, da poveča energijo. Izvleček gvarane pridobivamo iz praženih semen in velja za naravno učinkovito snov, ki viša energijo, saj vsebuje visoko količino kofeina. Izboljšuje koncentracijo, pomaga v obdobju intenzivnega dela, povečuje odpornost na mentalne in mišične obremenitve. V kozmetiki se uporablja zaradi spodbujanja cirkulacije in poživljanja kože. Uporablja se v izdelkih proti celulitu, saj odstranjuje podkožno maščevje in izboljšuje mikrocirkulacijo.


Hena               Lawsonia inermis leaf extract


Lawsonia inermis, bolj znana s francoskim imenom henné, je bodikasto grmičasto drevo iz družine krvenčnic. Iz posušenih in mletih listov in vej se pridobiva rumenozelen prah, ki se ga uporablja kot barvilo za blago in živalsko kožo. Rjavordeči odtenek je odvisen od sestave vej (rdeče) in listov (rjava). V severni Afriki in Indiji ga uporabljajo za trajne tetovaže na rokah in stopalih ali za barvanje las. V kozmetiki se ga uporablja zaradi vsebnosti taninov. Čisti kožo in lasišče. Na podlagi laboratorijskih analiz deluje tudi proti glivicam. Zaradi čistilnih lastnosti se uporablja proti vnetjem in kožnim izbruhom kot je herpes, psoriaza, mozolji, opekline, hematomi, prhljaj, seboreja .


Islandski lišaj        Cetraria islandica extract

Islandski lišaj (Cetraria islandica L., družina Parmeliaceae) je značilna vrsta, ki raste na strjeni lavi na Islandiji. Islandski lišaj vsebuje med rastlinami, ki se uporabljajo v kozmetiki, največje antimikrobno delovanje. Zaradi protibakterijskih lastnosti pomaga preprečevati razvoj neprijetnih vonjav, ki jih povzročajo bakterije na območju pod pazduho zaradi prekomernega znojenja in se ga zaradi tega uporablja v deodorantih.
Uporablja se ga tudi v izdelkih za ustno higieno za preprečevanje razmnoževanja mikrobov, ki so odgovorni za pojav kariesa. Vsebuje usnično kislino, ki pomaga preprečevati nastanek oblog, ščiti pred napadom bakterij in zavira njihovo delovanje.



Jabolko         Pyrus malus extract

Jablana je drevo, ki spada v družino rožnic in najverjetneje izvira iz Srednje in Zahodne Azije. V Evropi je razširjena že od starodavnih časov.
Izvleček jabolka pridobivamo iz mesa sadeža, bogat je s polisahardidi, polifenoli, beljakovinami in aminokislinami, vitamini (provitamin A, vitamin B1, B2, B6, E in C) in mineralnimi solmi (predvsem kalij, kalcij, fosfor in magnezij). Aminokisline in beljakovine obogatijo in okrepijo las ter obnovijo naravno ravnovesje vlaken keratina, ki lase sestavljajo. Zaradi polifenolov in vitaminov je izvleček antioksidant in varuje pred prostimi radikali. Koristen je v zaščitnih kozmetičnih izdelkih, ki obnavljajo kožo in jo ščitijo pred procesom oksidacije keratina in barve v primeru barvanih las.


Javor                   Acer saccharum


Javor je vrsta, ki sodi v družino javorovk. V Severni Ameriki ga gojijo za proizvodnjo sirupa in sladkorja. Iz kozmetičnega vidika je zanimiv zaradi vsebnosti alfa-hidroksi kislin, ki nežno luščijo in gladijo površino kože in spodbujajo obnovo kožnih celic v najglobljih plasteh povrhnjice. Koža je gladka in enakomerna, zmanjšan je videz »pomarančne kože«.





Kamilica                     Chamomilla (matricaria) recutita flower

Kamilica (Matricaria recutita L.) je trava enoletnica iz družine nebinovk. Izvira iz Južne in Vzhodne Evrope in dela Azije, danes pa raste po vsej Evropi, Ameriki in tudi Avstraliji. Pri rastlini uporabljamo predvsem cvetove, ki vsebujejo v glavnem flavonoide, kumarin, in esencialno olje s bisabololom in kamazulenom (ni prisoten v svežem cvetu, dobimo ga z destilacijo). Pomaga pri rdečici kože, ji pomirja in deluje kot dekongestivno sredstvo, koža ga dobro prenaša, zaradi tega se izvleček kamilice široko uporablja v dermokozmetiki, predvsem v izdelkih za nego otroške in zelo občutljive kože. Že tradicionalno se poparek kamilice ali sivke uporablja pri vnetjih sluznice, zlasti vaginalne, zato so že leta na tržišču izdelki na osnovi kamilice.



Karagenan       Chondrus crispus extract

Karagenan je zmes, ki se pridobiva z obdelavo steljke rdeče morske alge iz razreda rdečih alg (znana tudi pod imenom irski mah) iz skalnate obale severnega Atlantika, poimenovana tudi irski mah ali carragheen.
Karagenani so polisaharidne snovi (sestavljajo jih številni sladkorji, ki vežejo in zadržujejo molekule vode), zaradi katerih izvleček mehča kožo, ustvarja zaščitni sloj, vlaži in deluje protivnetno. Je odličen vir mineralnih soli, vitaminov in polisaharidov in vsebuje snovi, ki se kombinirajo z beljakovinami v koži in laseh, ustvarijo zaščitni sloj in zagotovijo prijeten in mehak svilnat občutek.


Karitejevo maslo             Butyrospermum parkii

Karite je visokostebelno drevo ki pripada družini sapotovk. Raste na širokem območju centralne Afrike. Njegov sadež je mesnat, podoben slivi, v notranjosti vsebuje lesnat oreh iz katerega pridobivamo dragoceno maslo z izjemnimi regenerativnimi lastnostmi.
Karitejevo maslo se uporablja za celjenje ran, za mehko kože, proti strijam, gubam, za večjo elastičnost, za vlaženje, kot antioksidant, za blaženje, za obnovo epitelija ter za ustvarjanje zaščitnega sloja na koži. Izjemna lastnost, zaradi katere je res edinstven, pa je visoka vsebnost snovi, ki ne saponiicirajo in so bistvene za izboljšanje tonusa kože in za ohranjanje njene narave prožnosti.


Kola oreh          Cola nitida seed extract

Kola (Cola nitida L., družina Sterculiaceae) je zimzeleno drevo, ki izvira iz tropskih gozdov zahodne Afrike iz Sudana, prisoten pa je tudi v Južni Ameriki, na Jamajki in drugih območjih z vlažnim tropskim podnebjem.
Od drevesa uporabljamo posušena semena, to je oreh, ki ga pripadniki plemen pogosto žvečijo, tako individualno kot skupinsko, med obredi, kot izraz dobrodošlice ali ob sklepanju dogovorov. Kola je bogata z aktivnimi učinkovinami, ki poživljajo kožo. Vsebuje kofein, teobromin in tanine z adstringentnim učinkom. Pomaga stimulirati centralni živčni sistem zaradi vsebnosti metilksantina (kofein in teobromin). Imajo poživljajoč učinek na kožo. Pogosto ga uporabljamo za nego kože in las, saj spodbuja obnavljanje kože, jo uravnava in mehča tako kožo kot lase.


Kondurango              Marsdenia condurango

Kondurango je tropska plazilka, ki jo najdemo v džungli in divjih gozdovih na višini od 2000 do 3000 m. Značilna je za spodnje vznožje Andov v Peruju, Ekvadorju in Kolumbiji. Kondurango je znan po imenu »kondorjeva plazilka« ali »orlova plazilka«, saj kondorji pogosto gnezdijo v njej. Skorja rastline se uporablja v kozmetičnih izdelkih zaradi vsebnosti taninov in flavonoidov; deluje adstringentno, drenažno in poživljajoče.


Kumara               Cucumis sativum extract

Kumara (Cucumis sativus) je vrtnina, ki pripada družini bučnic in izhaja iz Indije. Že v 16. stoletju je italijanski zdravnik in humanist Andrea Mattioli priporočal uporabo semen in soka kumare za lepšo kožo. Učinkovito deluje na povrhnjico, jo zmehča in poveča njeno elastičnost, preprečuje pojav suhe kože, deluje pomirjevalno, vlažilno in dekongestivno.


Laminarija                Laminaria cloustoni extract

Je velika alga, ki živi v morjih Severne Evrope in Atlantiku. Prepozna se jo po kavljih, ki so združeni v številna kolenca edena nad drugim.
Bogata je z jodom, mineralnimi solmi, vitamini, lipidi in sluzjo, ki delujejo antioksidantno, poživljajo in blažijo kožo ter izboljšajo elastičnost.


Limona               Citrus limon extract

Limona (Citrus limon L., dr. Rutaceae) je sadno drevo, ki izvira iz Azije. Goji se ga po celem svetu v subtropskem pasu. Limonin sok se pogosto uporablja zaradi velike vsebnosti vitaminov zlasti vitamina C in vitaminov iz skupine B ter mineralov, kot so kalcij, magnezij, cink, fosfor in kalij. Zaradi vsebnosti citronske in askorbinske kisline (oziroma vitamina C), ga v kozmetiki uporabljamo zaradi adstringentnih lastnosti, ki preprečujejo razmnoževanje bakterij, ki povzročajo pojav neprijetnih vonjav pod pazduho kot posledico prekomernega znojenja. Izvleček limone odstranjuje odmrle celice, kar spodbuja obnovo celic na površini kože za gladek in enakomeren videz kože.


Lipa       Tilia platyphyllos flower extract

Lipa (Tilia platyphyllos) je drevo iz družine lipovk (Tyliaceae), razširjeno po kontinentalni Evropi in Kavkazu. To drevo je bilo visoko cenjeno že v antičnih germanskih civilizacijah, saj ima številne koristne lastnosti. Zaradi dolgoživost je primerljivo s hrastom, lahko pa doseže tudi 1000 let.
Aktivne sestavine lipe so v večini lokalizirane v inflorescenci, kjer se nahajajo tanini in rastlinske sluzi. To so sestavine, ki so posebno koristne za kožo in s kožo povezanimi tkivi, zato so te sestavine primerne za uporabo v šamponih, kopelih in čistilnih sredstvih za intimno higieno, saj rastlinske sluzi zmanjšujejo draženje peneče osnove.  Aktivne sestavine lipe so torej zelo koristne za zaščito las in lasišča v primeru pogostega umivanja las. Lipa je visoko cenjena tudi zaradi svojih mehčalnih lastnosti, lahko zdravi manjša vnetja, uporablja pa se tudi kot sredstvo za zmanjševanje kongestije kože; koristna je v primerih opeklin, sončnih eritemov in palpebralnih vnetij.


Malina             Rubus idaeus oil

Malina je grmičasto drevo iz družine rožnic. Sadež nosi isto ime, je rdeče barve, kislo sladkega okusa in se ga rado uporablja v prehrani. Ponavadi raste na odprtih območjih v gozdu. V območjih zmernega podnebja se ga enostavno goji in se hitro razrašča. Olje pridobivamo iz semen in je bogato z esencialnimi maščobnimi kislinami in vitaminom E. Izvleček maline, listov in sadeža vsebuje polifenole, vitamin B in C. V kozmetiki se ga uporablja za blaženje, lubrifikacijo in uravnavanje kože. Ustvarja lipidno zaščito, ki varuje kožo in jo vlaži. Ima aromatične blažilne in adstringentne lastnosti. Deluje na mikrocirkulacijo kože, varuje in krepi stene ožilja in izboljšuje cirkulacijo.


Mangovo maslo                    Mangifera indica butter

Mango (Mangifera indica L.) je drevo, ki spada v družino Anacardiacee in izhaja iz Malezije, gojijo pa ga v vseh tropskih območjih. Obrodi sadeže ovalne oblike z rumeno-oranžnim mesom, ki je kompaktno, dišeče in okusno. Iz sadežne koščice pridobivamo maslo, ki ga v kozmetiki uporabljamo zaradi visoke vsebnosti esencialnih maščobnih kislin in vitaminov. Odlično vlaži in hrani kožo ter se dobro maže. Hrapavo in izčrpano kožno zmehča, jo zaščiti pred izgubo vlage, le-ta postane bolj elastična.


Manuka       Leptospermone


Manuka (Leptospermum scoparium, družina Myrtaceae) je drevo, ki izvira iz Nove Zelandije in jugovzhodne Avstralije. Sodi v družino čajevca. Je izjemno učinkovita proti bacilom, zaradi česar je občutno njeno delovanje proti virusnim, bakterijskim in glivičnim boleznim. Esencialno olje manuke še učinkoviteje zavira patogene dejavnike v primerjavi z oljem čajevca. Je odlična pomoč pri vnetjih, izboljša in poživi kožo. Je naravno sredstvo proti bakterijam in glivicam, je antibiotik, antioksidant, antiseptik s protinvnetnim delovanjem. Na ranah ustvari primerne pogoje za celjenje in omogoča rast novih celic, preprečuje deformacijo kože in brazgotin. Hitro odstrani vnetja in uniči bakterije. Deluje proti glivicam in je dragocena pomoč pri zdravljenju glivice Malassezia furfur, ki povzroča nastanek prhljaja.



Marelica              Prunus armeniaca extract, Prunus armeniaca kernel oil

Drevo merelice (Prunus armeniaca L.) spada v družino rožnic. Drevo je že bilo prisotno na Kitajskem, ko so ga v Evropo prinesli Arabci pred mnogo stoletji.
Izvleček marelice pridobivamo iz sadežev, ki so bogati s polisaharidi, polifenoli in vitaminom C. Polifenoli in vitamin C ščitijo kožo z antioksidacijskim delovanjem in pomagajo preprečevati staranje kože.
Polisaharidi pa zaradi zmožnosti vezanja vode ustvarjajo zaščitni sloj in preprečujejo izsušitev kože. Olje marelice pridobivamo iz sadne koščice.
Glavni sestavni del so vitamini in minerali.
Odlično mehča in hrani kožo, hitro se vpije in je zlasti uporaben pri specifičnih izdelkih za zrelo, suho ali občutljivo kožo.


Materina dušica      Thymus vulgaris (thyme) leaf extract

Materina dušica (Thymus vulgaris L.) je aromatična grmičasta rastlina, ki jo uvrščamo v družino ustnatic (Lamiaceae).
Spontano raste v zahodno-mediteranskem področju, njegovo znanstveno ime pa izhaja iz grškega izraza za moč in pogum, ki naj bi se zbudila v tistih, ki vdihnejo njegove zdravilne dišave.
Za njegove lastnosti je v največji meri zasluženo esencialno olje, ki ga v 30
70 % sestavlja timol in v 3 15 % karvaklor. Obe sestavini delujeta antiseptično in imata zdravilne lastnosti. Zaradi svojih lastnosti se timijan uporablja kot sredstvo za blaženje srbečice in je torej zelo primeren za pripravo sredstev za intimno higieno.


Melisa       Melissa officinalis

Melisa (Melissa officinalis L.) je avtohtona samorasla trajnica, ki raste v južni Evropi in zahodni Aziji. Listi melise vsebujejo približno 4% rožmarinske kisline, ki je polifenol z močnim protivnetnim delovanjem; vsebuje tudi flavonoide, triterpene in esencialno olje. V antični arabski medicini so ga uporabljali kot pomirjevalno sredstvo proti krčem, danes ga uporabljamo v kozmetiki zaradi njenih dekongestivnih in blažilnih lastnosti. Te lastnosti so najverjetneje posledica protivnetnega delovanja rožmarinske kisline. Izvlečki melise se zato uporabljajo v kremah, mleku in toniku z blažilnim poživljajočim in osvežilnim učinkom.


Mlečni proteini      Lactis proteinum

Mlečni proteini, še posebno tisti, ki so sorodni koži, se v kozmetiki že leta uporabljajo za izdelovanje sredstev za vlaženje in obnavljanje kože.
Ti proteini podpirajo in vzdržujejo vitalnost celic v dermi, saj spodbudijo celični metabolizem in sintezo kolagena.
Obnovitveni učinek, ki ga imajo ti proteini na kožne celice torej vodi v povečanje kožne elastičnosti in debeline epiderme.  Koža postane bolj čvrsta, navlažena, bolj elastična in vitalna.


Morska alga           Algae

Alge se že dolgo uporabljajo v kozmetiki, zlasti zaradi sposobnosti aktiviranja fizioloških mehanizmov v najglobljih plasteh kože, kar povečuje njen odziv na razne vrste nege. Tako kot vse alge tudi morska alga vsebuje polisaharide, vitamine, esencialne aminokisline in mineralne soli, med katerimi je jod, ki utrjuje tkiva. Poleg tega deluje jod neposredno na receptorje adipocitov, spodbuja encimsko delovanje in gibanje maščobe, ki se nahaja v maščobnem tkivu. Polisaharidi tvorijo zaščitni sloj, ki preprečuje izsušitev kože in izboljša stanje kože, poenoti njen videz in jo poživi.



Morska solata       Ulva lactuca

Ulva lactuca je znana tudi pod imenom morska solata in je alga iz družine Ulvaceae, raste v Sredozemskem morju in v mrzlih ali zmerno toplih morjih. Zraste do višine 30 cm, je prosojna, živo zelene barve. Nabiramo jo spomladi in jeseni. Kot vse morske alge je bogata z mineralnimi solmi in oligoelementi. Vsebuje veliko kalcija, magnezija in cinka. Ima veliko vsebnost vitaminov (provitamin A, skupina B in vitamin C) in esencialnih maščobnih kislin, zlasti omega 3. Zaradi velike količine vitamina C in polisaharidov ustvarja trajni zaščitni sloj na koži in zavira proste radikale, ki škodijo vlaknom kolagena in elastina, ki so stebri naše kože.


Nageljnove žbice               Eugenia caryophyllus leaf oil

Eugenia caryophyllata je zimzeleno drevo iz družine mirtovk, ki avtohtono raste na Antilih, Madagaskarju in v Indoneziji. Listi so bogati z esencialnim oljem, ki ima veliko protimikrobno moč. Snov imenovana evgenol deluje proti mikrobom in predstavlja kar 80% esencialnega olja. Uporablja se v kozmetiki zaradi protimikrobnih lastnosti in poživljajočega učinka taninov. Je močan antioksidant in pomaga preprečevati škodo, ki jo povzročijo prosti radikali, koži daje tonus in vitalnost. Zaradi značilnega močnega sladkega cvetličnega vonja s ''poprasto'' noto se uporablja v kozmetiki za odišavljenje izdelkov.


Neemovo olje (Melia azadirachta seed oil)

Neem (Melia azadirachta L.) je zimzeleno drevo, ki ga uvrščamo v družino melijevk (Meliaceae) in ki raste v Indiji in Burmi.
Ima številne zdravilne lastnosti. Indijci o njem govorijo kot o »vaški lekarni«, saj so se cela stoletja zatekali k tem drevesu po zdravilne učinkovine zoper bolečino, vročinska stanja, okužbe in kožne nevšečnosti.
S hladnim stiskanjem njegovih semen pridobivamo neemovo olje, ki je bogato s flavonoidi, sestavinami, ki delujejo protivnetno in antiseptično predvsem pri pojavi glivic na koži. Njegova posebnost je tudi posebna sestavina imenovana azadirahtin, zaradi česar to olje deluje tudi kot repelent za insekte. Vsebuje tudi esencialne maščobne kisline (omega-3, omega-6 in omega-9) in nasičene maščobne kisline (stearinska in palmitinska), katerim lahko pripisujemo obnovitveno delovanje na celične membrane epitelnih in lasnih tkiv.


Navadni rman    Achillea millefolium extract

Navadni rman (Achillea millefolium L.) je rastlina iz družine nebinovk, trajnica in aromatična travniška vrsta. Zelo je razširjena na območju Evrope in na območju Azije z zmernim podnebjem. Rodovno ime izhaja iz legende, po kateri naj bi Ahil med obleganjem Troje uporabil to rastlino za zdravljenje ran njegovih vojakov.
Na koži deluje protivnetno in kot adstringens, zato se veliko uporablja v deodorantih. Pomaga pri celjenju ran v primenu razjed in razpok.


Navadni slez       Althaea officinalis extract

Navadni slez je trajnica in je razširjena po vsej Evropi in Zahodni Aziji: zaradi njenih korenin gojijo jo predvsem v državah Vzhodne Evrope. Starodavna ljudstva so koristila njene blažilne in mehčalne učinke za zdravljenje oteklin in otrdelosti zaradi infekcij. Korenina navadnega sleza vsebuje veliko sluzi, pa tudi škroba, pektina, flavonoide, tanine in kalcijev oksalat. Tako kot v starih časih se tudi danes v sodobni kozmetiki uporabljajo izvlečki korenine navadnega sleza pri proizvodnji vlažilnih in mehčalnih izdelkov. Koristimo namreč vlažilne in zaščitne lastnosti sluzi, ki jo vsebuje rastlina, ki ustvari na koži dolgotrajen vlažilni ščit.


Nepozebnik           Hamamelis virginiana water, Hamamelis virginiana extract

Nepozebnik (Hamamelis virginiana L.) je vrsta rastline, ki spada v rod Hamamelis. Izvira iz Severne Amerike in Kanade, kjer je avtohtona, v Evropi pa jo množično gojijo. Destilirana voda nepozebnika vsebuje frakcijo esencialnega olja brez taninov z adstringentnim učinkom. Zaradi njegovih poživljajočih, blažilnih in osvežilnih lastnosti je idealen za uporabo po britju, tonik in losjoni pa so namenjeni občutljivi koži otrok in pri sestavi nežnih čistilnih sredstev. Suh izvleček pridobivamo iz cele rastline in je bogat s tanini, polifenoli in flavonoidi, deluje adstringentno in poživljajoče ter ščiti kožno mikrocirkulacijo. Uporablja se za blaženje sončnih opeklin in za zmanjšanje izgube vode na povrhnjici. Adstringentne lastnosti so zaradi taninov idealne za izdelke proti mastni koži, saj normalizirajo izločanje sebuma na koži in lasišču.



Ognjič       Calendula officinalis powder


Ognjič (Calendula officinalis L.) spada v družino nebinovk. Izvira iz Egipta, ampak se je udomačil na celotnem območju Sredozemlja. Pri rastlini se predvsem uporabljajo cvetovi žive oranžne ali rumene barve, ki so podobni ivanjščici. Vsebuje flavonoide, esencialna olja, karotenoide in zlasti beta-karoten, likopen, lutein. Vsebuje tudi sterole, alantoin in sluz. Zaradi vsebnosti flavonoidov se ognjič uporablja v kozmetiki kot dekongestivno in vlažilno sredstvo in adstringens. Sluz ustvari zaščitno sloj, ki obda kožo in uravnava stopnjo navlaženosti. Ognjič je priporočljiv pri umivanju intimnih predelov, kjer je koža tanka in občutljiva. Pomirja, razkužuje in celi rane.


Olje avokada       Persea gratissima oil

Avokado je drevesna vrsta, ki pripada družini Lauracee. Izvira iz Mehike in Srednje Amerike. Je gojena plezalka v vseh tropskih območjih. Zaradi posebne sestave maščobnih kislin, ki hranijo in obnavljajo kožo, se avokadovo olje odlično združuje s kožo in ima značilnosti, ki so podobni sebumu, enostavno prodre v kožo in izboljšuje vpijanje drugih aktivnih učinkovin. Zaradi bogate vsebnosti snovi, ki ne saponificirajo, ga uporabljamo v kozmetičnih izdelkih za nego dehidrirane, hrapave in ugasle kože brez življenja. Aktivne snovi namreč spodbujajo sintezo kolagena v kožnih celicah. Te lastnosti skupaj delujejo pri obnavljanju kože in povečajo stopnjo vlažnosti in elastičnosti kože.


Olje pšeničnih kalčkov     Triticum vulgare germ oil

Pšenica (Triticum vulgare), ali žito spada v družino trav. Olje pšeničnih kalčkov pridobivamo iz žitnih kalčkov s pomočjo hladnega stiskanja in predstavlja koncentrat lipidov, ki so prisotni v kalčku. Vsebuje veliko količino nenasičenih maščobnih kislin in snovi, ki ne saponificirajo in so bogate s fitosteroli in tokoferoli. V primerjavi z običajnimi semenskimi olji ima olje pšeničnih kalčkov največjo vsebnost vitamina E, zaradi tega je priporočljiv pri odpravljanju hrapavosti suhe in zelo suhe kože, saj okrepi hidrolipidni sloj, ki prekriva povrhnjico. Zlasti ga priporočamo v zaščitnih in obnovitvenih kremah, ker deluje vlažilno in hranljivo. Izboljša cirkulacijo kapilar in oskrbo s kisikom v tkivih. Blaži in deluje antioksidantno. Zaradi teh lastnosti je olje pšeničnih kalčkov izjemno priporočljivo pri negi suhe in občutljive kože, ki je nagnjena k kuperozi; primerno je tudi v kozmetičnih izdelkih proti staranju in izdelkih za zaščito pred soncem.


Olje sladkega mandlja       Prunus amygdalus dulcis oil

Izvira iz zahodne Azije, množično ga gojijo v Sredozemlju in Kaliforniji. Iz mandlja pridobivamo s pomočjo hladnega stiskanja čisto olje brez vonja, ki ga uporabljamo v kozmetiki zaradi dobre združljivosti s kožo. Bogato je z esencialnimi maščobnimi kislinami, ki jih v glavnem tvorita oleična kislina (62-86%) in linoleična kislina (20-30%). Vsebuje vitamin E, B in minerale. Mandljevo olje prenašajo tudi najbolj občutljive vrste kože, saj se odlično združuje s sestavinami sebuma, zato ga uporabljamo v kozmetiki zaradi njegovih hranilnih in blažilnih lastnosti, ki izboljšujejo prožnost kože. Uporabljamo ga pri sestavi oleolitov, hidratantnih krem in mleka, ki so namenjeni za nego otroške in občutljive kože, nagnjene k rdečici. Spodbuja tvorbo zaščitnega sloja, ščiti kožo pred izsušitvijo in jo naredi mehko in žametno. Zaradi velike združljivosti s kožo lahko mandljevo olje nanjo nanesemo tudi neposredno, za večjo mehkobo in prožnost.


Oljka       Olea europea leaf extract

Že od starodavnih časov se olivno olje uporablja za zaščito kože. Stari Egipčani so ga uporabljali v kremah in parfumih, govori se celo, da je prvo kremo proti gubam izumila Kleopatra. Poleg tega so Rimljani uporabljali olje za telo po kopanju za ohranjanje elastičnosti in mehkobe kože. Tovrstna uporaba olja in rastlinskih izvlečkov rastline Olea Europea se je uveljavila in prenesla naprej vse do danes.
Znanstvene raziskave so dokazale njene hranilne in zaščitne učinke, ki preprečujejo nastajanje atopičnega dermatitisa, psoriaze, aken, ekcemov zaradi velike združljivosti z lipidi, ki se nahajajo v povrhnjici in visoke vsebnosti esencialnih maščobnih kislin (omega 3 in omega 6) in skvalena. Poleg tega prav zaradi visoke vsebnosti antioksidantov deluje kot zaščita pred UV žarki, saj nevtralizira proste radikale, ki povzročajo oksidacijski stres in poškodbe strukture las.


Oves                 Avena sativa (oat) bran extract


Oves (Avena sativa) spada v družino trav. Gojijo ga v Evropi že od železne dobe in je od nekdaj zelo pomembna prehrambena rastlina. Glavne sestavine izpadlega zrna so škrob, polisaharidi in beljakovinske snovi, steroli (sitosterol), mineralne soli (železo, kalcij, fosfor in magnezij) in vitamini (B1, B2 in B12). Zaradi dobre združljivosti s kožo je ovsena moka od vedno uporabljena v kozmetiki v obliki prahu ali past za nego otroške in občutljive kože, ki hitro pordeči. Zaradi vlažilnega in pomirjujočega učinka se pogosto dodaja čistilnim sredstvom (mila, kopeli itd.), da jih koža lažje prenese.
Oves hkrati učinkovito in nežno očisti kožo; spoštuje osnovne funkcije povrhnjice, ne da bi vplival in spremenil beljakovine v roženi plasti; deluje vlažilno, mehča, ščiti in pomirja kožo.


Palmovo olje        Elaeis guineensis oil


Oljna palma (Elaeis guineensis) je iz gospodarskega vidika ena najpomembnejših rastlin. Izvira iz Afrike, gojijo pa jo tudi v tropskih območjih Amerike in zlasti JV Azije. Sadeži so združeni v velike grozde, ki se nahajajo na listnih pregibih, sestavljajo pa jih koščičasti sadeži ovalne oblike velikosti slive, ki vsebujejo seme. Meso vsebuje 40-65% olja, ki ga v kozmetiki uporabljamo zaradi visoke vsebnosti maščobnih kislin, vitaminov (zlasti vitmina E) in mineralov. Mehča in ščiti površino kože ter spodbuja celjenje  ran.


Pasijonka         Passiflora incarnata extract


Pasijonka (Passiflora incarnata L.) je trajnica z drobnim vzpenjalnim steblom, ki izvira iz tropskih in subtropskih predelov Srednje in Južne Amerike. Poznana je tudi pod imenom Kristusov cvet, saj zaradi cvetnega venca spominja na Kristusov pasijon. Bogata je flavonoidi, fitosteroli, sladkorji in pektinom. Ugodno deluje na mikrocirkulacijo, flavonoidi pa blažilno delujejo pri odpravljanju rdečice. Izvleček cvetov pasijonke se uporablja v kozmetičnih izdelkih za zaščito in pomirjanje občutljive kože, ki je nagnjena k vnetjem in kuperozi, saj vsebuje antioksidante, ki služijo za zaščito kože pred ultravijoličnim sevanjem in škodljivimi dejavniki. Izvleček te rastline se priporoča v zaščitnih dnevnih kremah in izdelkih za nego po sončenju in depilaciji.


Plavica               Centaurea Cyanus Flower Water


Plavica (Centaurea cyanus L.) spada v družino nebinovk. Ta enoletnica je razširjena v Evropi, od sredozemskega do gorskega območja.
Cvet plavice vsebuje odlične mehčalne, blažilne in vlažilne lastnosti zaradi flavonoidov, ki delujejo dekongestivno in zaradi prisotnosti pektina, ki ima izjemne vlažilne lastnosti. Te aktivne učinkovine lahko vpijejo veliko količino vode in ko jih nanesemo na površino kože, ustvarijo tanek elastični sloj, ki oskrbuje povrhnjico z vodo in koži povrne prožnost in vlago. Zaradi teh lastnosti se izvleček plavice uporablja v kozmetičnih izdelkih za nego predela okoli oči ter suhe in občutljive kože, ki je nagnjena k rdečici.


Pomarančevec          Citrus aurantium dulcis


Pomarančevec (Citrus aurantium dulcis iz družine rutičevk) je zimzeleno drevo, ki izhaja iz Azije in so ga Arabci prinesli na Sicilijo in Kalabrijo. Od te rastline uporabljamo lupino, liste, manjše vejice in sveže cvetove. Izvleček vsebuje številne aktivne učinkovine: flavonoide in vitamin C z antioksidacijskim delovanjem, ki varujejo pred prostimi radikali in izboljšajo elastičnost kože in mikrocirkulacije, zmanjšajo napihnjenost in zadrževanje vode v tkivih. Alfa hidroksi kisline vlažijo povrhnjico in nežno luščijo odmrle celice, kar spodbuja celično obnovo, poenoti videz kože in jo poživi. Sladki pomarančevec deluje adstringentno in čistilno, zaradi tega ga uporabljamo tudi v kozmetičnih maskah za nego aknaste in nečiste kože. Poživlja in osveži, zaradi česar ponuja izjemno prijeten občutek na koži.


Pravi pelin       Artemisia absinthium


Pravi pelin (znanstveno ime Artemisia absinthium) je majhna travna rastlina, ki pripada družini nebinovk. Ta zdravilna rastlina je znana predvsem pri proizvodnji absinta, aromatične grenčice, ki se pije v razredčeni ali sladkani obliki. Pravi pelin najdemo v Evropi, Severni Ameriki, Južni Ameriki in Novi Zelandiji. V kozmetiki se uporablja cvetove in liste, iz katerih pridobivamo esencialno olje, ki deluje poživljajoče in stimulativno, protivnetno in je koristno pri oteklinah in vnetjih, ki so značilni za celulit.



Pšenični proteini     Hydrolyzated wheat protein

Pšenica je rastlina, ki sodi v družino trav (Graminacee). Začeli so jo gojiti na področju Evfrata pred približno 9000 leti, danes pa je njena pridelava razširjena praktično po celem svetu. Največji pridelovalci pšenice so Rusija, Združene države, Kitajska in Indija.
Hidrolizirani pšenični proteini so naravni izvleček žitnih zrn, in sestavljajo edinstven vlažilni kompleks, ki lahko prodre globoko v kožno strukturo, kjer veže vodo in ustvari nekakšen zaščitni sloj, saj uravnovesi vlažnost v koži.
Hidrolizirani pšenični proteini se poleg tega uporablja pri izdelavi šamponov in gelov za tuširanje, saj zmanjšujejo draženje površinsko aktivnih snovi.


Repinec             Arctium lappa extract


Repinec (Arctium lappa L., iz družine nebinovk) je olesenela dvoletnica, ki izhaja iz Evrope, Severne Amerike, Afrike in Severne Azije.
Socvetje in cvetovi imajo tipične ''kaveljčke'', s katerimi se sprimejo na obleke in kožuh živali ter tako raznašajo semena, saj jih mimoidoče živali raznesejo naokrog. Ti cvetovi naj bi služili kot navdih izumitelju, ki je izumil pritisne zapenjalke.
Iz kozmetičnega vidika je repinec pomemben zaradi aktivnih učinkovin, kot je kofeinska kislina, ki izjemno dobro očisti in razkuži kožo ter deluje proti glivicam. Izvleček repinca se uporablja v izdelkih proti aknam in prhljaju, saj očisti povrhnjico in lasišče.


Riževo olje    Oryza sativa (rice) bran oil

Riž je enoletnica iz družine trav. Izvira iz Azije; na Kitajskem so ga gojili v prehrambene namene že v 6. tisočletju pr.n.št. Kasneje se je razširil v Mezopotamijo, Perzijo, Egipt in šele nato v Evropo.
Oryza sativa bran oil pridobivamo iz kalčkov in notranje ovojnice riža, ki jo imenujemo pleve. Izvleček olja iz plev in izluščenega semena riža je bogat z vitaminom E in nenasičenimi maščobnimi kislinami (omega 3 in omega 6). Vsebuje tudi snovi, ki ne saponificirajo in so bogate s steroli in gama orizanolom, ki je antioksidacijska in zaščitna snov proti staranju kože zaradi sončnih žarkov. Riževo olje vsebuje odlične mehčalne in obnovitvene lastnosti in je posebej primeren za kozmetične izdelke, ki mehčajo in regenerirajo kožo ter delujejo proti gubam.


Rižev škrob          Oryza sativa starch


Rižev škrob je nedvomno odlična pomoč za našo lepoto. Vsebuje aminokisline in vitamine iz skupine B, ki vlažijo in hranijo povrhnjico. Polisaharidi in minerali imajo poživljajoč, mehčalen in zaščitni učinek na koži. Zelo je učinkovit pri blaženju vnetij in rdečice tudi pri zelo občutljivi koži. Izboljša elastičnost in mehkobo kože.


Rjava alga     Pelvetia canaliculata


Rjavo algo Pelvetia canaliculata iz družine rjavih alg (Phaeophyceae) zlahka najdemo na skalnatih obalah Atlantskega oceana.
Kot vse alge tudi ta vrsta vsebuje oligoelemente, vitamine in aminokisline, ki dovajajo minerale nakopičenemu adipoznemu tkivu. Zahvaljujoč prisotnosti jodu in oligoelementov rjava alga pripomore k učvrstitvi tkiva, saj aktivira fiziološke mehanizme kolagenskih vlaken in elastina, ki se nahaja v globljih plasteh kože, kar pripomore k večji elastičnosti in tonusu kože. Vsebnost morskih soli pa kožo dodatno gladi in tako nežno obnavlja njeno površino.


Rožmarin       Rosmarinus officinalis oil, rosmarinus officinalis extract

Rožmarin (Rosmarinus officinalis, družina ustnatic) je grmovnica, grmičasta trajnica, ki lahko doseže višino 3 metrov. Izvira iz mediteranskih dežel, spontano pa raste na obalnem področju in na območjih do višine 1500 m nad morjem.
Rožmarin je znan kot zdravilno sredstvo v pravem pomenu besede, njegove zdravilne lastnosti pa so poznali in uporabljali že najstarejših antičnih časih.
Je rastlina, izjemno bogata z esencialnimi olji. Deluje stimulativno, zdravi manjša vnetja in obolelo področje zdravi. Deluje kot antioksidant, protivnetno in antiseptično sredstvo, poleg tega pa vsebnost taninov oža pore in pripomore k čvrstejši koži.
Esencialno olje se pogosto uporablja tudi v parfumarski industriji, saj se uporablja pri številnih losjonih, parfumih, mazilih, čistilnih sredstvih in tekočinah za izpiranje ust.


Sezam        Sesamum indicum seed extract

Sezam (Sesamum indicum L., družina sezamovke, Pedaliaceae), je rastlina, ki prihaja iz Vzhodne Indije.
Rafinirano sezamovo olje je svetlorumene barve, brez vonja in ima značilen prijeten okus.  Poleg običajne rabe v kulinariki se uporablja tudi v farmacevtske in kozmetične namene.
Pridobiva se s hladnim stiskanjem rastlinskih semen. Sezamovo olje je odlično mehčalno in antioksidativno sredstvo, ki poleg tega uravnava delovanje žlez lojnic in kožo pomirja.  Vsebuje visoko vsebnost esencialnih maščobnih kislin (omega-3 in omega-6). Poleg tega vsebuje visoko stopnjo nekaterih vitaminov iz skupine B, vitamine E, D in PP. Zunanja uporaba sezamovega olja je koristna pri negi razdražene ter suhe kože ter v primeru pomanjkanja kožnega tonusa. Uporablja se tudi za nego las, katerim povrne ton in vitalnost, saj jih nahrani in obnovi njihova kapilarna vlakna.


Sivka              Lavandula angustifolia


Rod Lavandula spada v družino ustnatic in zajema 30 vrst, ki izvirajo iz sredozemskih dežel. Splošno ime ''lavanda'', s katerim ponavadi imenujemo te rastline, izhaja iz latinskega glagola ''lavare'', ki pomeni umivati, kar namiguje na dejstvo, da so že nekoč zlasti v srednjem veku uporabljali to rastlino za umivanje telesa. Esencialno olje sivke lahko uporabljamo proti pojavu celulita, saj z redno masažo celotnega telesa pomaga zmehčati in zgladiti kožo.


Skvalen       Squalene

Je molekula naravnega izvora, predhodnik sterolov. Je ena izmed sestavin človeškega sebuma. Svoje ime dolguje viru, iz katerega se je nekdaj pridobival, in sicer iz jetrnih maščob morskega psa (it. squalo). Danes znanost raje posega po skvalenu, pridobljenem iz rastlinskih virov, kot npr. iz olivnega olja ali pšeničnih zrn.
Zahvaljujoč svoji naravni primernosti  za kožno rabo skvalen zlahka prodre v kožo, kjer ustvari zaščitni film, ki omeji dehidracijo in spodbuja dihanje kože.
Uporablja se predvsem zaradi svojih mehčalnih in vlažilnih lastnosti, poleg tega pa nevtralizira proste radikale, ki so odgovorni za staranje kože. Zelo je učinkovit pri suhi in oluščeni koži.


Sladkorni trs                     Saccharum officinarum


Sladkorni trs (Saccharum officinarum L.) je tropska rastlina, ki pripada družini trav. Izvira iz Azije, v Evropo so ga prinesli Arabci. Danes ga gojijo v skoraj vseh deželah Azije, Amerike, Afrike in Avstralije. V Evropi ga gojijo le v Španiji. Uporablja se proti celulitu, saj vsebuje glikolno kislino in alfa hidroksi kislino, ki odstranjuje mrtve celice s površine kože in spodbuja njeno obnovo tudi v najglobljih plasteh kože. Poveča sintezo kolagena in elastina v koži. Takojšnje delovanje alfa hidroksi kislin izboljša videz kože, le-ta postane bolj gladka in enakomerna, zmanjša se videz ''pomarančne kože''. Kožo poživi, je mehkejša in bolj elastična


Slezenovec             Malva sylvestris extract


Slezenovec, znanstveno ime Malva silvestris L., spada v družino slezenovk in je bil znan že v starodavnih časih zaradi pomirjevalnih osvežilnih, protivnetnih lastnosti in delovanja proti krčem. Izvira iz Evrope, aklimatiziral pa se je tudi na drugih kontinentih, npr. Afriki. Uporabljamo predvsem njegove liste, ki vsebujejo predvsem sluz. Poleg tega vsebujejo tudi vitamin A, B1, B2, C in E, aminokisline in tanine. Zaradi velike količine sluzi je izvleček slezenovca odlično sredstvo za vlaženje, mehčanje in odpravljanje rdečice, zato se ga uporablja v kozmetičnih izdelkih za nego suhe in občutljive kože, ki je nagnjena k pojavu rdečice. Sluz slezenovca uporabljamo v kremah, mleku in osvežilnih in vlažilnih maskah, v izdelkih za nego po sončenju, po britju, za ustne vode z dekongestivnim učinom in blažilnim delovanjem na sluznico.


Smetlika      Euphrasia Officinalis Water


Smetlika je rastlina, ki pripada družini Scrofulariacee, lahko je enoletnca ali trajnica z majhnimi ustnatimi cvetovi, ki imajo na cvetnem vencu značilno rumeno liso. Rod Euphrasia zajema približno 400-500 vrst, ki živijo v Evropi, Severni Aziji in Severni Ameriki, saj imajo raje zmerna in hladna podnebja kot tropska. Uporabljamo jo zaradi adstingentnih, protivnetnih in protibakterijskih lastnosti, ki jih zagotavlja prisotnost flavonoidov in taninov.
Izvleček smetlike se zlasti priporoča za občutljivo kožo, saj pomirja, poživlja in regenerira kožo. Uporablja se za dekongestijo vek in predela okoli oči ter za vnetja povrhnjice.


Sojini proteini       Glycine soja protein

Soja (Glycine soia) je rastlina, ki jo uvrščamo v družino stročnic (Leguminose) in ki prihaja iz vzhodne Azije. Pridobivamo jo za prehrambene namene.
Sojini proteini so visoko dovzetni za vodo; zahvaljujoč tej lastnosti na koži ustvarijo zaščitni film, ki koži pomaga ohranjati stalno in trajno stopnjo navlaženosti. Na ta način koža postane bolj gladka, tonična in elastična. Hidrolizirani sojini proteini (INCI: hydrolyzed soy protein) se pogosto uporabljajo tudi pri izdelkih proti staranju kože. Gre za pepticidne sestavine naravnega izvora, ki se pridobivajo iz proteinskih rezerv sojinih semen. Hidrolizirani sojini proteini spodbujajo celično obnovo in zavirajo nastajanje gub. Delujejo vlažilno, koža po njihovi uporabi na otip postane svilena in žametna. Poleg tega kožo tudi učvrstijo, kar njeno površino naredi bolj gladko in enakomerno.


Svetlin           Oenothera biennis oil

Svetlin (Oenothera biennis L.) je rastlina, ki zraste tudi več kot meter visoko, ima velike rumene cvetove in pripada družini svetlinovk. Ameriški Indijanci so jo zelo cenili. Uporabljali so jo za zdravljenje oteklin in hematomov. Ko so jo prinesli v Evropo v 17. stoletju, je takoj zaslovela kot zdravilna rastlina, tako da si je v angleščini pridobila ima 'king's cure all' (kraljevo zdravilo za vse). Svetlinovo olje pridobivamo iz semen in je eden redkih rastlinskih izdelkov, ki vsebuje gama-linoleično kislino ali omega 3, ki je ena glavnih sestavin vitamina F. V kozmetiki jo uporabljamo zaradi vlažilnega, blažilnega in zaščitnega učinka, ki uravnoteži kožo in deluje proti znakom staranja. Uporabno je tudi pri zdravljenju ekcemov in atopičnega dermatitisa, v  izdelkih proti gubam pa izboljša prožnost kože.


Šipek       Rosa canina flower

Šipek (Rosa canina L.) je najpogostejša spontano rastoča roža v Italiji. Zelo je pogost v živih mejah in ob robovih gozdov. Vsebuje visoko količino vitaminov kot so A, B, E, K,PP, taninov, flavonoidov in polifenolov. Znan pa je predvsem po tem, da je najbolj koncentriran »naravni vir« vitamina C, ki je v šipku vsebovan v kar 50-100 krat višji količini kot pri običajnih agrumih (pomaranče in limone), kar pripomore k krepitvi obrambnega sistema človeškega organizma.
Šipek kožo pomirja in zmanjšuje njeno kongestijo. Zelo je koristen pri čiščenju sluznic intimnih predelov ter nežne in občutljive kože.


Tamanu olje   Calophyllum inophyllum

Tamanu (Calophyllum inophyllum) je drevo z bleščečim zelenim listjem, ki lahko doseže višino 30 metrov. Raste na peščenih plažah Indo-pacifiškega tropskega pasu in izloča gumijasto smolo. Iz rož tega drevesa pridobivamo olje, bogato z maščobnimi kislinami, flavonoidi (antocitani) in kompleksnimi laktoni.
To drevo je posebno zaradi naravne vsebnosti maščobnih kislin kot so npr. v olivnem, sončničnem, šipkovem ipd. olju in aromatičnih molekul kot so esencialna olja. Od tu prihaja izraz “aromatično olje”.  Zaradi izjemne vsebnosti redkih in dragocenih aktivnih sestavin, ki so edinstveno zbrane v isti snovi, je to olje izjemno primerno za najrazličnejšo uporabo. V kozmetični industriji se uporablja pri sredstvih za preprečevanje aknavosti in pri sredstvih, ki se uporabljajo za celjenje ran.


Vinska trta       Vitis vinifera leaf extract

Vinska trta, znana tudi evrazijska trta (Vitis vinifera L.) je grmičasta vzpenjalka iz družine vinikovk (Vitaceae). Je najpogosteje gojena trta, prisotna na vseh kontinentih, razen na Antarktiki.
Listi trte, ki v jesenskih mesecih pridobijo rdečo barvo, vsebujejo pomembno količino polifenolov in antocianidinov, ki delujejo antioksidativno in so posebno primerne za spodbujanje mikrocirkulacije in preprečevanje procesov kožnega staranja.  
Izvleček listov trte je torej posebno primeren za uporabo pri kremah za obraz, saj koži vrača tonus in bleščeč videz. Fitokompleks iz rdeče trte kožo dejansko pomladi, saj jo po vsakodnevnem stresu poživi s hranljivimi snovi.


Vrba        Salix alba bark extract

Bela vrba (Salix alba L., iz družine vrbovk, Salicaeae) je drevo, ki spontano raste v osrednji in južni Evropi, na hladnih in vlažnih predelih v bližini rek.
Izvleček lubja bele vrbe se v kozmetiki uporablja zaradi visoke vsebnosti tanina, ki celi rane, dezinficira in oži pore. V lubju bele vrbe se poleg tega nahajajo spojine salicilne kisline. Te se v človeškem organizmu razcepijo v salicilno kislino, ki je tudi aktivna snov aspirina in deluje tonično, protirevmatsko, znižuje povišano telesno temperaturo, preprečuje fermentacijo in oža pore. Salicilna kislina deluje kot keratolit, kar pomeni, da spodbuja ločevanje odmrlih celic, ki se v velikih količinah nahajajo na površini lasišča v primeru neprestanega prhljaja; na tak način pripomore k normalizaciji luščenja kože.



Zeleni čaj       Camelia sinensis leaf extract

Camelia sinensis je čajevec oz. tista vrsta rastline, katere listi in brsti se uporabljajo za proizvodnjo čaja. Vse vrste čaja izhajajo iz obdelave listov, brsti in drugih delov te rastline: različne tipologije čajev se razlikujejo običajno le po načinih obdelave. Camelia sinensis je majhno razvejano zimzeleno drevo, ki prihaja iz kontinentalnega dela Južne in Jugovzhodne Azije. Dandanes to rastlino pridelujejo p celem svetu.
Pomembnost zelenega čaja je vezana predvsem na njegovo vsebnost polifenolov, ki so znani po izjemnem antioksidativnem delovanju fitokompleksa. Pri topični rabi ta lastnost vodi v pomembno zaščitno delovanje kože in podkožnega tkiva. Ker lahko zeleni čaj zavira škodo, ki jo povzročajo prosti radikali, se izvlečki zelenega čaja torej uporabljajo v sestavi kozmetičnih preparatov, namenjenih zaščiti kože v primeru izpostavitve zunanjega onesnaževanja. Koristni so tudi pri pripravi vlažilnih in mehčalnih krem ter čistilnih sredstev za obraz in telo.


Žajbelj        Salvia  officinalis extract, Salvia sdarea extract

Žajbelj (Salvia officinalis L., družina ustnatic – Lamiaceae) je zimzelen grm, značilen za južno Evropo; v Italiji spontano raste v osrednjem in južnem predelu ter na otokih.
Ime te rastline priča o vrlini, katero so tej rastlini priznavali že stari Rimljani: njeno latinsko ime, salvia, ima enak koren kot glagol salvare, rešiti, in besede salus (rešitev, pa tudi zdravje).
Izvleček žajblja in eterično olje, pridobljeno iz listov žajblja, se v kozmetiki uporabljata zaradi svojih antiseptičnih lastnosti, pripomoreta pa tudi k celjenju ran in ožanju por, kar je zelo koristno pri zdravljenju pretiranega potenja.
Varieteta muškatna kadulja (Salvia Sclarea) je rastlina, ki dobro spodbuja toničnost kože in deluje antibakterično; uporablja se pri izdelkih za ustno higieno, pri dezodorantih, ki preprečujejo pretirano potenje ter pri kožnih mikozah, izpadanju in slabi rasti las, saj izboljšuje stanje lasišča.

 
Nazaj na vsebino | Nazaj na glavni meni